5 porad dla poszukujących pracy

Poszukiwanie pracy to proces, nie da się go zamknąć w tydzień. Cierpliwość i dobre przygotowanie grają tutaj wielką rolę. Jeśli zależy nam na uniknięciu niepotrzebnych rozmów i znalezieniu TEGO stanowiska to warto podejść do tematu profesjonalnie, opracować plan poszukiwań i zadbać o szczegóły. Poniżej kilka wskazówek, które mogą pomóc w tym tym procesie. 

 1. ZAPYTAJ SAM/A SIEBIE.
  Tak, porozmawiaj ze sobą – jakiej pracy szukasz? Czy jesteś gotowy/a na zmianę w tym momencie? Chcesz pracować w tej samej branży? A może zmienić na inną? Znajdź kierunek, z którym będzie Ci po drodze, spisz listę branż i stanowisk, które mogą Cię zainteresować.
 2. ZWERYFIKUJ OCZEKIWANIA Z RZECZYWISTOŚCIĄ.
  Warto zastanowić się nad obiektywną oceną swoich kwalifikacji i mocnych stron – czy aplikując na stanowisko sprzedażowe w firmie, zajmującej się sprzedażą IT software, masz odpowiednie do tego kwalifikacje? Czy posiadasz kompetencje do tworzenia strategii marketingowej, które wymaga firma X? 
 3. DOBRE CV TO KLUCZ.
  Nie chodzi tu o liczbę kompetencji, ukończonych projektów czy szkoleń. W tym wypadku im więcej tym lepiej nie zawsze zdaje egzamin. CV nie może być dokumentem uniwersalnym, trzeba dopasować je do konkretnej oferty. Jeśli mamy kilka wersji pod konkretne rodzaje stanowisk, warto mieć je na swoim telefonie – żeby móc szybko zaaplikować.
 4. DAJ SIĘ ZNALEŹĆ!
  Jeśli jeszcze tego nie zrobileś/aś to załóż konto na LinkedIn – cały czas ta platforma jest numerem jeden wśród rekruterów poszukujących talentów. LinkedIn daje też możliwość zaznaczenia widoczności swojej otwartości na oferty pracy, którą zobaczą rekruterzy.
 5. ZAPYTAJ ZNAJOMYCH.
  Niby oczywistość, ale wielu z nas często wstydzi się, nie chce zapytać, albo nie do końca wie czego szuka. Porozmawiaj ze znajomymi o ich miejscach pracy, czym zajmują się ich firmy, może mają system poleceń w swoich organizacjach?

 

Trzymamy za Ciebie kciuki w poszukiwaniu pracy. Zapraszamy również na nasze sesje rozwojowe. Więcej informacji znajdziesz w sekcji COACHING KARIERY.