Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej

Rozmowa rekrutacyjna – wstęp

Warto pamiętać, że w procesie rekrutacyjnym, na pewno będziesz konkurować z innymi kandydatami/kami. Bez względu na Twoje kwalifikacje, czy doświadczenie, potencjalni pracodawcy będą chcieli też zobaczyć jakie wrażenie robisz. 

Sama rozmowa kwalifikacyjna trwa około 1 godziny, choć czasem też i dłużej. Dobrze jest więc zarezerwować sobie przynajmniej godzinę, a w razie jakichkolwiek ograniczeń czasowych, powiadomić rozmówców z wyprzedzeniem. 

W niektórych przypadkach, w procesie rekrutacyjnym jest więcej niż jedno spotkanie, a na kolejne zapraszani są już tylko kandydaci po wstępnej selekcji. Zdarza się też, że jedno spotkanie rekrutacyjne jest podzielone na kilka krótszych rozmów z różnymi osobami. O przebiegu procesu zostaniesz poinformowany/a z wyprzedzeniem, najczęściej drogą mailowa. 

Przebieg rozmowy rekrutacyjnej 

Prawie na pewno będą inni kandydaci na stanowisko na które aplikowałeś/aś. Wybór kandydatów na rozmowę kwalifikacyjną najczęściej odbywa się poprzez ocenę ich predyspozycji na dane stanowisko. Pod uwagę bierze się kwalifikacje, doświadczenie, historię zatrudnienia, wyniki egzaminów, obecnego pracodawcę, a czasem też i referencje. 

Zaproszenie na rozmowę oznacza, że Twoje wykształcenie i doświadczenie jest przynajmniej zbliżone do wymagań organizacji. Twoja aplikacja wzbudziła zainteresowanie. Teraz powinieneś/aś rozwinąć to zainteresowanie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. To Twoja okazja by zaprezentować swoje atuty (profesjonalny wygląd, umiejętność odnalezienia się w sytuacji biznesowej, otwartość, umiejętności komunikacyjne), które nie mogą być ocenione poprzez dokumenty aplikacyjne. 

Rozmowa kwalifikacyjna to także okazja, aby lepiej poznać potencjalnego pracodawcę, stanowisko i zakres obowiązków. Czy to jest rola, która przyniesie Ci satysfakcję? Czy chcesz pracować dla tego pracodawcy? Zadając pytania, uzyskasz nie tylko odpowiedź dla siebie czy chcesz pracować dla tej organizacji, ale też pokażesz, że wykonałeś/aś zadanie domowe i poszukałeś/aś informacji o firmie i stanowisku na które aplikujesz. To jeden ze sposobów, aby zrobić dobre wrażenie. 

Postaraj się znaleźć jak najwięcej informacji o pracodawcy i samej organizacji. Dzięki temu będziesz mieć dużo pomysłów na pytania, ale też pokażesz, że się dobrze przygotowałeś/aś do rozmowy. 

Dobrym pomysłem jest dokładne przejrzenie oficjalnej strony firmy i profilu na LinkedIn. Oprócz informacji o produktach czy usługach, które firma oferuje swoim klientom, najpewniej znajdziesz tam też informacje o misji, wizji i wartościach organizacji, które pomogą Ci poznać priorytety i kulturę firmy. Dodatkowo, na stronie często możesz zapoznać się z głównymi zespołami i poznać kto jest kim w strukturze organizacji. Poszukaj też na stronie zakładki “kariera”. Często firmy umieszczają tam pomocne wskazówki dla swoich kandydatów. 

Często zadawane pytania 

Kluczem do przygotowania się do pytań rekrutacyjnych, jest potraktowanie spotkania jako okazji do wymiany informacji i promocji siebie. Pracodawca jest jak osoba kupująca: która poszukuje kogoś, kto świetnie wpasuje się w kulturę organizacji. 

Jako kandydat/ka, powinieneś/aś zachowywać się jak sprzedawca: musisz “sprzedać” swoje wrodzone zdolności, umiejętności, zdobyte doświadczenie, kwalifikacje i, tak samo istotne, swoje osobiste preferencje co do rodzaju i jakości pracy. Głównym celem powinno być pokazanie dowodów na to co Ty możesz wnieść pozytywnego do organizacji, a nie odwrotnie.  Pamiętaj, aby zachowywać się naturalnie, być autentycznym w swoim przekazie. Próba oszukania, czy też każda gra, zostanie szybko wychwycona. 

Przygotowanie do rozmowy

Podczas spotkania, osoba przeprowadzająca wywiad, będzie chciała zrozumieć, jak poradziłeś/aś sobie w różnych sytuacjach zawodowych. Przygotowanie się na takie pytania przed rozmową, pozwoli Tobie na udzielenie szczegółowych odpowiedzi wraz z przykładami takich sytuacji, ułatwi omówienie Twoich osiągnięć. 

Jak przygotować się na takie pytania? 

Przede wszystkim przygotuj listę swoich umiejętności i/lub doświadczenia które są spójne z wymaganiami na stanowisku, na które aplikujesz. Pomocne będzie przejrzenie ofert pracy na takie lub podobne stanowisko pod kątem umiejętności/cech wymaganych w danej roli. Następnie przypomnij sobie konkretne sytuacje, w których prezentowałeś/aś dane umiejętności. Niezależnie jakie przykłady wybierzesz, postaraj się, aby były adekwatne do tych wymaganych w ofercie stanowiska, na które aplikujesz. 

A co z tymi wszystkimi “trudnymi pytaniami”? 

Go4Grow przygotowuje dla Was pomocne wskazówki jak odpowiedzieć na te wszystkie “trudne pytania”, których tak bardzo się obawiamy.

Zachęcamy do obserwowania naszego bloga, gdzie już od następnego tygodnia będziemy prezentować nasze wskazówki, jak odpowiedzieć na pytania takie jak: “Powiedz nam coś o sobie”, czy “Dlaczego chcesz dla nas pracować?”. Pomożemy Wam przygotować profesjonalne, ale też interesujące odpowiedzi na te oraz inne pytania. Takie odpowiedzi, które zapadają w pamięć. 

Mamy nadzieję, że pomożemy Wam w świetnym przygotowaniu do Waszych rozmów rekrutacyjnych. 

 Go4Grow – doradztwo rozwojowe