Metoda STAR – bądź gwiazdą na rozmowie rekrutacyjnej!

rozmowa rekrutacyjna, rozmowa kwalifikacyjna

Czy masz trudności z udzieleniem zwięzłych odpowiedzi na pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Nie masz pewności, jak podzielić się swoimi osiągnięciami podczas rozmowy kwalifikacyjnej bez przechwalania się? Pomocna może być metoda odpowiedzi STAR.

Kiedy skorzystać z tej metody?
Metoda ta pomoże w szczególności w formułowaniu odpowiedzi na pytania behawioralne, czyli pytania dotyczące tego, jak zachowywałeś/aś się w przeszłości w danej sytuacji. W szczególności dotyczą one tego, jak radziłeś/aś sobie w określonych sytuacjach w pracy. 

Co kryje się pod akronimem STAR?
S-T-A-R oznacza sytuację, zadanie, działanie, wynik (z ang. Situation, Task, Action, Result). 

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej za pomocą metody STAR?
Najpierw zrób listę umiejętności i / lub doświadczeń, które są wymagane na wybranym stanowisku. Może Tobie pomóc przyjrzenie się ofercie pracy, na którą aplikujesz oraz podobnym ofertom pracy pod kątem wymaganych lub preferowanych umiejętności / cech i dopasowanie Twoich kwalifikacji do tych wymienionych w ogłoszeniu. 

Następnie rozważ konkretne przykłady sytuacji, w których prezentowałeś/aś te umiejętności. Dla każdego przykładu nazwij sytuację, zadanie, działanie i wynik.

Niezależnie od wybranych przykładów, upewnij się, że są one jak najbliżej związane z ofertą, na którą aplikujesz. 

Przykłady pytań do wywiadu STAR

Wskazówka na początek:
Odpowiadając w formule STAR, użyj liczby pojedynczej w pierwszej osobie – „Zrobiłem/am to i to”, a nie „zrobiliśmy to-i-to”. Wtedy skupisz na sobie i nie pojawią się wątpliwości ile w tym zadaniu jest Twoich zasług. 

  1. Podaj przykład sytuacji, w której musiałeś/aś zmierzyć się z trudnym problemem w pracy. Jak sobie z tym poradziłeś/aś? 
  2. Podaj przykład sytuacji, w której musiałeś/aś podjąć trudną decyzję. Co zrobiłeś/aś?
  3. Opowiedz o projekcie, w którym współpracowałeś/aś z innymi działami. 
  4. Opowiedz o sytuacji, w której postawiłeś/aś sobie określony cel i go osiągnąłeś/aś. 
  5. Czy możesz opowiedzieć o sytuacji, w której wykonałeś/aś coś wykraczającego poza Twoje codzienne obowiązki? 
  6. Opowiedz o sytuacji, w której wykazałeś/aś inicjatywę w pracy.


Przykład odpowiedzi metodą STAR
S: Koordynowałam organizację warsztatu dla 40 osób. Tydzień przed wydarzeniem, okazało się, że z powodów technicznych sala konferencyjna jest niedostępna.

T: Musiałam w krótkim czasie znaleźć inną lokalizację dla warsztatu i poinformować uczestników.

A: Skontaktowałam się z grupami trenerskimi w mediach społecznościowych, zebrałam listę kontaktową i potwierdziłam nową lokalizację. Następnie wysłałam aktualne dane do uczestników.

R: Dzięki sieci kontaktów, udało mi się w przeciągu 2 dni potwierdzić nową salę konferencyjną. Wydarzenie zakończyło się sukcesem, a uczestnicy byli zadowoleni z lokalizacji warsztatu. 


Potrzebujesz wsparcia w przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej? 
Zapraszamy na nasze sesje rozwojowe Go4Grow – Coaching kariery.